Opublikowany przez: monika.g 2019-08-01 14:45:13
Autor zdjęcia/źródło: Skórka z arbuza @ pixabay.com
Okazuje się, że nie tylko pestka z awokado>> czy ogonki z czereśni>> można spożywać. Hołdując idei „zero waste” przedstawiamy kolejny owoc, który da się wykorzystać w całości do zjedzenia i przy tym jeszcze skorzystać z jego cennych właściwości zdrowotnych.
Miąższ arbuza składa się aż w 92% z wody, zawiera również witaminy i minerały, ale w największej ilości występują w nim przeciwutleniacze, dzięki czemu spowalnia on procesy starzenia się i zwalcza wolne rodniki, co zapobiega powstawaniu nowotworów. Arbuz silnie nawadnia organizm, ma też działanie moczopędne, co korzystnie wpływa na układ moczowy oraz niweluje obrzęki. Polecany jest przy chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Przyspiesza również przemianę materii oraz jest niskokaloryczny, dzięki czemu poprawia on pracę układu pokarmowego i wspomaga odchudzanie.
Okazuje się, że skórka z arbuza wcale nie jest mniej zdrowa od samego miąższu i posiada szereg innych właściwości, a wyrzucanie jej do śmieci to bardzo duże marnotrawstwo. Skórka z arbuza zawiera bowiem 3 najważniejsze składniki: błonnik, potas i cytrulinę. Błonnik jak wiadomo reguluje pracę układu pokarmowego oraz oczyszcza jelita. Potas jest elektrolitem, który wspomaga pracę mięśni i reguluje gospodarkę wodną.
Cytrulina natomiast jest mało znanym aminokwasem, który bierze udział w procesie wytwarzania argininy. Arginina wspomaga siły witalne organizmu, wzmacnia odporność, zmniejsza zmęczenie oraz reguluje ciśnienie krwi. Dzięki temu usprawnia przepływ krwi i zwiększa popęd seksualny.
Jadalna część skórki z arbuza to ta o kolorze białym i lekko zielonym. Twardą, ciemnozieloną zewnętrzną skórę trzeba odkroić. Aby skorzystać z cennych właściwości białej części arbuza można przygotować pikle lub konfiturę. Na surowo nie smakuje ona bowiem zbyt dobrze.
Składniki:
Przygotowanie KROK PO KROKU:
Składniki:
Przygotowanie KROK PO KROKU:
ZOBACZ TAKŻE:
Co jeść w upalny dzień, aby się ochłodzić?>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.